Wycieczka do Będomina

Utworzono dnia 05.11.2018

W środę 31 października uczniowie klasy IV wraz z wychowawczynią p. Magdaleną Komorowską i p. Krystyną Pawlak oraz czwartoklasistami z Dzierzgonia wyjechali na wycieczkę do Będomina. W miejscowości tej położonej na Kaszubach urodził się autor Hymnu Narodowego - Józef Wybicki. W zabytkowym dworku, prezentującym styl życia szlacheckiego z XVIII i XIX wieku, należącym niegdyś do jego rodziny, dzieci obejrzały wystawę poświęconą historii narodu polskiego w czasach zaborów i wojen. Ważnym punktem wycieczki była także lekcja muzealna o okolicznościach powstania Pieśni Legionów Polskich we Włoszech oraz roli, jaką odegrała w jednoczeniu się Polaków podczas walki o niepodległość. Dzieci usłyszały oryginalne wykonanie pieśni i usłyszały o modyfikacjach, jakim utwór podlegał. Wiele dowiedziały się o Józefie Wybickim, nie tylko jako autorze naszego hymnu, ale szlachcicu, polityku, żołnierzu… Przewodnikiem podczas zwiedzania była przemiła pani w ludowym, kaszubskim stroju, która potrafiła zaciekawić dzieci tak poważnym tematem. Punktem kończącym pobyt w będomińskim dworku było odśpiewanie wszystkich zwrotek hymnu. W drodze powrotnej zaplanowano krótki posiłek w McDonald’sie.

W Będominie

Utworzono dnia 07.11.2018, 15:57

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.