Życiorys

Wanda Maria Chotomska urodziła się 26 października 1929 roku w Warszawie. Studiowała na Wydziale Społeczno - Politycznym i Wydziale Dziennikarskim Akademii Nauk Politycznych w Warszawie. Debiutowała na łamach „ Świata Młodych” w 1949 r.; w 1958 opublikowała pierwszy tomik wierszy: Tere fere. Publikowała wiersze podpisywane pseudonimem „Wanda Miron” w „Świerszczyku” razem z Mironem Białoszewskim.

Jest autorką ponad 200 książek dla dzieci i młodzieży np.: Wiersze pod psem, Kram z literami, Wanda Chotomska dla najmłodszych, Dlaczego cielę ogonem miele, Kaczka- tłumaczka, Pięciopsiaczki, Dzieci pana Astronoma, Przygody jeża spod miasta Zgierza….

Przygotowała  wiele audycji radiowych i telewizyjnych, w tym scenariuszy zekranizowanych bajek i przedstawień teatralnych np.: cykl programów: Jacek i Agatka  1962 - 1973, Tadek Niejadek, Czarna krowa w kropki bordo, Gawęda i detektywi, Kosmiczna heca…

W swoim dorobku ma dużą ilość tekstów piosenek zwłaszcza pisanych dla zespołu Gawęda i Łejerów z Poznania.

Pisarka była członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Prezesem Zarządu Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Za swe dokonania wielokrotnie nagradzana, np. opowiadanie Drzewo z czerwonym żaglem zostało wpisane na Listę Honorową IBBY, w 1969 roku otrzymała Order Uśmiechu, w 2005 - Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, w 2012 - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W 2003 została Honorowym Obywatelem Miasta Słupska oraz Honorowym Obywatelem Miasta Zgierza a w 2007 Poznań przyznał jej Wielką Pieczęć Miasta. W 2013 Wandę Chotomską uhonorowano Super Koziołkiem za całokształt twórczości. Jej imię nosi wiele bibliotek, przedszkoli, szkół a także Międzynarodowy Konkurs Literacki Dzieci i Młodzieży w Słupsku. Prywatnie była mamą Ewy Chotomskiej, także pisarki.

Zmarła 2 sierpia 2017 roku w Warszawie.